Påsketur til Hamborg & Glückstadt

Fra 4.498,00 kr.

Tag med på 4-dages påsketur • 4* hotel • Besøg i Glückstadt, hvor vi smager de traditionsrige Glückstadter Matjes • Havnerundfart i Hamborg m.m.

Rejsetema

Aktiviteter

Lokationer

Afgangsdato(er)

N/A
WT-CODE 4966
  • Oversigt

  • Program

  • Hotellet

  • Pris / tilkøb

  • Ekstra info

  • Gæsterne fortæller...

Påsketur til Hamborg & Glückstadt

 

En skøn påskerejse til det nordtyske med mange forskellige oplevelser. Rejsen byder på en skøn blanding af storbyliv og charmende idyl. Hamborg imponerer med pulserende havnefront, hvor vi tager på en spændende havnerundfart, mens Glückstadt - beliggende ved Elben - lokker med historisk charme og hyggelige gader. Sidst men ikke mindst ser vi også nærmere på Elben og dens udløb i Nordsøen med de store sluseanlæg.

 

Highlights:

  • Dejligt hotel
  • Besøg i Glückstadt
  • Smag på de traditionsrige Glückstadter Matjes
  • Havnerundfart i Hamborg
  • Se de store sluseanlæg ved Elbens udløb i Nordsøen

 

PROGRAM:

 

1. dag: Udrejse – Kiel. Efter endt opsamling kører vi med passende pauser til Kiel. Her ser vi, hvor skibene sejler ind i Kielerkanalen, inden vi fortsætter til Norderstedt, hvor det hyggelige Hotel Best Western er klar til at tage imod os. Vi får aftensmad på hotellet.

 

2. dag: Glückstadt - Sild. Vi kører til Glückstadt, hvor vi får en rundtur med historier om byen og byens sildefangster. Tidligere sejlede sildebådene ud fra Glückstadt for at fiske sild i Nordsøen. Vi hører om deres fangst, håndtering og hvordan fiskeriet har præget byens liv. Vi slutter rundturen af med en af de traditionelle sild i brød, også kaldet Glückstädter Matjes. Herefter fortsætter vi til de store sluseanlæg ved Brunsbüttel, som forbinder Elben med Nordsøen. Fra platformen har man en fantastisk overblik over sluseanlægget. Aftensmaden nyder vi igen i hotellets restaurant.

 

3. dag: Hamborg - Havnerundfart. Efter morgenmaden kører vi de ca. 20 km til Hamborg, hvor vi tager på en times spændende havnerundfart med båd. Fra båden får vi et imponerende kig ind over byen og havnen med de mange skibe. Vi kan f.eks. se pakhuskvarteret “Speicherstadt”, den moderne bydel “HafenCity” og ikke mindst den flotte koncertbygning, hvor Elbphilharmonien holder til. Efter sejlturen vil der være lidt tid på egen hånd til at finde et sted at spise frokost eller måske et cafebesøg, inden vi hen på eftermiddagen vender tilbage til hotellet.

 

4. dag: Hjemrejse. Det er blevet tid til hjemrejsen. Vi holder en pause ved grænsen inden vi fortsætter til vore hjembyer.

Hotel Best Western Schmöker-Hof ****

 

4-stjernet hotel i Norderstedt tæt på Hamborg. Hotellet har en dejlig gårdhave, bar og restaurant samt wellnessfaciliteter. Indkvartering i moderne indrettede værelser. Alle værelser har eget bad og toilet.

 

Hotel Best Western Schmöker-Hof ****
Oststrasse 18
22844 Norderstedt
Tlf: +49 40526070

Prisen inkluderer:

  • 3 x overnatning
  • 3 x morgenmad
  • 3 x aftensmad
  • 1 x sildebrød
  • 1 x sejltur i Hamburg 
  • Dansk rejseleder
  • 4-stjernet bus

 

Tillæg eneværelse: 800,-

Opsamling: 

Thisted - Vildsund - Nykøbing M - Skive - Herning - Lindved - Vejle S - Kolding S - Hammelev - Aabenraa N - Padborg

Ved tilstrækkelig tilslutning også i: Fjerritslev - Hurup Thy - Holstebro

 

Gratis pladsbestilling

 

Book din rejse

Vælg afgang

Brug de eksisterende vælg-knapper og statusfelter.

Ingen aktuelle afgange på denne rejse, beklager.

Oplever du problemer med at bestille? Kontakt os her i stedet