Tyskland - Bodensøen
Bodensøen ligger i det sydligste Tyskland og grænser op til tre lande – Tyskland mod nord, Schweiz mod syd og Østrig ved den østlige ende. Søen kaldes ofte det Schwabiske Hav og er Tysklands svar på Gardasøen og har lidt af det hele. Søen er 76 km lang og 15 km bred og er et yderst populært feriemål. Glæd dig til mildt klima, charmerende havnebyer, maleriske gamle huse, barokke pragtbygninger og en masse blomster. Vi bor i charmerende Friedrichshafen ned til promenaden langs søens nordlige bred.
Highlights:
- Oplevelser ved skønne Bodensø
- Besøg på den berømte Blomsterø Mainau
- Bo i byen Friedrichshafen
- Opleve husene på pæle i Frilandsmuseet
- Valfartskirken i Birnau
- Rotenburg ob der Tauber
Afgange
PROGRAM:
1. dag: Udrejse. Efter endt opsamling går turen sydpå til overnatningshotellet i Midttyskland. Vi bliver indkvarteret og får middag på hotellet.
2. dag: Rotenburg ob der Tauber. Efter morgenmaden fortsætter vi turen ned gennem Tyskland, til vi når Rotenburg ob der Tauber, som bl.a. er kendt for de mange originale bygninger fra middelalderen. Vi får lidt tid på egen hånd til at nyde byen, og man kan vælge at gå gennem den gamle bydel med tårne, springvand, porte og vinstuer, farverige bindingsværkshuse, eventyrstemning og brostensbelagte gader eller måske en tur på den intakte bymur med de 42 tårne. Hvis tiden tillader det, kan man også se St. Jacobs kirke og Marktplatz og det smukke rådhus. Den største julebutik i Europa, Käthe Wohlfahrt er også et besøg værd. Efter besøget her kører vi videre til hotellet i Friedrichshafen, hvor vi bliver indkvarteret og får aftensmad.
3. dag: Friedrichshafen. Dagen i dag vil vi nyde den dejlige by. Her er en fantastisk dejlig søpromenade med masser af liv, små cafeer, restauranter og vidunderlig udsigt over søen. Her er en fin gågade med masser af butikker og mange indkøbsmuligheder. Man kan besøge slotskirken med det 55 meter høje kuppelstårn, Zeppelin museet eller det 22 meter høje moletårn med en enestående udsigt over byen, søen og alperne. Der er også mulighed for at sejle en tur på søen.
4. dag: Lindau - Bregenz. Vi tager en tur til den tyske by Lindau, som ligger ved bredden af Bodensøen, tæt på grænsen til både Østrig og Schweiz. Byen har en historisk bykerne, og vi får tid til at se de charmerende bindingsværkshuse. Ved havneindsejlingen finder vi det karakteristiske fyrtårn og den bayerske løve, der standhaftigt beskytter havneindsejlingen. Dagen byder også på et besøg i den inspirerende by, Bregenz, som ligger på østsiden af Bodensøen i Østrig. Byen har i over 2000 år været en handelsby med stor betydning. Byen har de sidste 30 år været igennem en stor forandring. Mange europæiske arkitekter er gennem årene faldet for byen, så mange steder kan man se nyopførte arkitektoniske bygninger. En gåtur langs havnemolen giver en dejlig afslappet stemning. Vi kører tilbage til hotellet og får aftensmad.
5. dag: Pfalhbauten – Birnau. Denne dag besøger vi valfartskirken Birnau, der ligger smukt ved Bodensøen - et af de mest besøgte steder. Vi tager også en lille tur til Pfahlbauten, som er et af Europas største frilandsmuseer. Her ser man, hvordan man i sten- og bronzealderen byggede og boede i huse på pæle i vandet (entre ca. 15 €). Efter dejlige oplevelser kører vi tilbage til hotellet og får aftensmad.
6. dag: Mainau. Efter morgenmaden kører vi til Blomsterøen Mainau, som ligger i Bodensøen. Mainau er en af Tysklands mest besøgte seværdigheder, med en enestående blomsterpark. Blomsterparken er udviklet de sidste 50 år af grevefamilien Bernadotte, der er i familie med den svenske kongefamilie. Klimaet på Mainau er ekstra mildt, og her vokser appelsin- og citrontræer samt palmer. Her er et utal af tulipaner, roser, rhododendron, et fantastisk sommerfuglehus, som er Tysklands største og meget andet. Vi kører tilbage til Friedrichshafen og til hotellet igen til aftensmad. Entre til Mainau (ca. 28 €) De, der evt. ikke vil med til Mainau, kan hygge sig i Friedrichshafen.
7. dag: Hjemrejse. Vi tager afsked med Bodensøen for denne gang og kører til overnatningshotellet, hvor vi får aftensmad.
8. dag: Hjemrejse. Vi kører det sidste stykke hjem til vore hjembyer. Vi forventer at være hjemme først på aftenen.
Hotel SEEhotel ***
Hotellet har den bedste beliggenhed direkte ved Uferpromenaden og tæt på søen. Hyggeligt hotel med en fin tagterrasse med en fantastisk udsigt over søen og byen. Her er sauna og dampbad. Alle værelser har eget bad og toilet.
Hotel SEEhotel ***
Bahnhofplatz 2
88045 Friedrichshafen
+49 7541303-0


Opsamling:
Thisted - Vildsund - Nykøbing - Skive - Herning - Vejle - Hylkedal - Rødekro - Padborg
Ved tilstrækkelig tilslutning også i: Fjerritslev - Hurup Thy - Holstebro
Fakta om Bodensøen:

Prisen inkluderer:
- 7 x overnatning
- 7 x morgenmad
- 7 x aftensmad
- Alle nævnte udflugter ekskl. entreer
- Dansk rejseleder
- 4-stjernet bus
Tillæg eneværelse: 1.600,-
Anmeldelser af Bodensøen
Herunder kan du se, hvad vores gæster fortæller om rejsen. Du er også meget velkommen til at fortælle om din rejseoplevelse hos Hanstholm Rejser via formularen nederst på siden. Du kan altid stille os spørgsmål på mail ved at skrive til info@hanstholm-rejser.dk.
Du deltager nu i lodtrækningen om et rejsegavekort på 500 kr. blandt indsendte anmeldelser/kommentarer, som udtrækkes hvert halve år.
Vinder af gavekort pr. 30.06.23: Egon Christensen, Fjerritslev
Vinder af gavekort pr. 31.12.22: Søren Søndergaard, Skive
Vinder af gavekort pr. 30.06.22: Jørgen Jørgensen, Broager
Vinder af gavekort pr. 31.12.19: Brita Andersen, Roslev
Vinder af gavekort pr. 30.06.19: Arne Meyhoff, Silkeborg























