København - Musical - "Moulin Rouge"
Det er efterhånden blevet et must at besøge Operahuset i København, som blev skænket af A.P.Møller Fonden. Operahuset er en fantastisk oplevelse i sig selv og har fået stor ros for sin indre arkitektur, udsmykning og akustikken er i verdensklasse. Operaen stod klar i 2005, og lige siden er publikum strømmet til for at se de mange roste forestillinger. Vi giver dig mulighed for at komme til København og opleve ikke alene Operahuset, men også en af de mest berømte musicals.
Highlights
- Hotel tæt ved Nyhavn
- Billet til Musical
- Oplev Operaen indefra
- Byrundtur i København
"Moulin Rouge": Operaen er forvandlet til den legendariske natklub i Paris. Vi er i Paris år 1899. Den unge håbefulde digter Christian ankommer til byernes by, hvor han løber ind i den flamboyante kunstner Toulouse-Lautrec. Han skriver på et teaterstykke med titlen "Spectacular Spectacular", som er tiltænkt natklubben Moulin Rouge. Og hovedrollen skal spilles af natklubbens ukronede dronning, Satine. Det skal udfolde hendes store talent og samtidig være en hyldest til de fire værdier, der definerer Moulin Rouge: Sandhed, skønhed, frihed og kærlighed. Christian forelsker sig hovedkulds i Satine, og modstræbende må hun erkende, at hun også har stærke følelser for både teaterstykket og den (endnu) uskyldige forfatter. De får natklubbens ejer, Harold Zidler, med på ideen og for at sikre den nødvendige økonomi, allierer han sig med den stenrige og skruppelløse hertug af Monroth. Hertugen vil gerne punge ud, men kun på én betingelse: Satine skal være hans. Nu begynder en tragikomisk trekantsintrige, hvor Satine og Christian kæmper mod alle odds for at udleve deres kærlighed. Men noget, som end ikke kærligheden kan overvinde, har indtaget Satine……
Afgange
PROGRAM:
Udrejse - Musical: Efter endt opsamling går turen ned gennem Jylland til Fyn og over Storebæltsbroen. Vi regner med at være i København først på eftermiddagen. Efter ankomsten er eftermiddagen til egen disposition. Man kan gå en tur i byen eller måske tage på en havnerundfart og købe sig et måltid mad, før vi skal i Operaen. Vi bor centralt, så det er nemt at tage "Vandbussen" over til Operaen fra Nyhavn og tilbage igen. Forestillingen starter kl. 19.30 og varer 2.30 time inkl. pause (vi anbefaler at medbringe rejsekort eller rejsekort app). Man kan også gå via den nye "Inderhavnsbro".
København - Hjemrejse: Efter morgenmaden vil der være tid på egen hånd til at gå rundt og nyde byen, shoppe eller måske sidde på en af de hyggelige cafeer i Nyhavn. Over middag tager vi på en rundtur i København med bussen. Vi ser bl.a. Den lille Havfrue, Christiansborg, Thorvaldsens Museum og meget mere. Om eftermiddagen går turen hjemover. Der vil være mulighed for at stige på bussen efter rundturen, hvis man ønsker mere tid på egen hånd i stedet for rundturen. Vi kører tilbage over Storebæltsbroen og over Fyn og forventer at være hjemme hen på aftenen.
Hotel Phønix ****
Dejligt 4-stjernet hotel som er indrettet i en af Københavns historiske bygninger, beliggende tæt på Amalienborg, Strøget, Kongens Nytorv og Nyhavn, tæt på Vandbussen og den nye Inderhavnsbro. Alle værelser er udstyret med egen bad og toilet.
Hotel Phønix ****
Bredgade 37, 1260 København K
Tlf. 33 9595 00
https://www.phoenixcopenhagen.dk/
Opsamling:
Thisted - Vildsund - Nykøbing - Skive - Herning - Vejle - Fyn (E20) - Sjælland (E20)
Ved tilstrækkelig tilslutning også i: Fjerritslev - Hurup Thy - Holstebro
Prisen inkluderer:
- 1 x overnatning
- 1 x morgenbuffet
- 1 x billet til Operaen (A billetter, 2.balkon)
- Dansk rejseleder
- 4-stjernet bus
Tillæg eneværelse: 450,-
Anmeldelser af København - Musical
Herunder kan du se, hvad vores gæster fortæller om rejsen. Du er også meget velkommen til at fortælle om din rejseoplevelse hos Hanstholm Rejser via formularen nederst på siden. Du kan altid stille os spørgsmål på mail ved at skrive til info@hanstholm-rejser.dk.
Du deltager nu i lodtrækningen om et rejsegavekort på 500 kr. blandt indsendte anmeldelser/kommentarer, som udtrækkes hvert halve år.
Vinder af gavekort pr. 30.06.23: Egon Christensen, Fjerritslev
Vinder af gavekort pr. 31.12.22: Søren Søndergaard, Skive
Vinder af gavekort pr. 30.06.22: Jørgen Jørgensen, Broager
Vinder af gavekort pr. 31.12.19: Brita Andersen, Roslev
Vinder af gavekort pr. 30.06.19: Arne Meyhoff, Silkeborg